Yapay Zeka’yı Daha Yakından Tanıyalım


Yapay Zeka’nın tanımını, en temel anlamda insan zekası gerektiren görevleri gerçekleştirebilen akıllı makineler oluşturmakla ilgilenen bilgisayar biliminin geniş kapsamlı dallarından biri olarak söylenebilir.

Bu sistemler topladığı bilgilerle aşamalı olarak kendisini geliştirebilirler.

Yapay zeka en genel anlamda Güçlü (Genel) Yapay Zeka ve Zayıf (Dar) Yapay Zeka olarak iki tipte bulunmaktadır.

Zayıf yapay zekayı, içinde bulunduğumuz var olan yapay zeka teknolojisi olarak söyleyebiliriz. Apple’dan Siri, Amazon’dan Alexa gibi daha birçok uygulama bu yapay zeka doğrultusunda söylenebilir.

Güçlü yapay zeka ise günümüzde hala çalışmaları devam eden, Yapay Genel Zeka ve Yapay Süper Zeka’dan oluşan, bir makinenin insanlarla eşit zekaya sahip olduğu teorik bir yapay zeka şeklidir.

İnsan beyninin zekasını ve sınırlarını aşan bir zeka türü olarak bilinmektedir. Günümüzde hala teori aşamasında olsa da, uygulamaya dönüştürülmesi için çalışmalar devam etmektedir.

Şimdi Dar Yapay Zeka Kategorisi altında alt kavramlarından olan, Derin Öğrenme ve Makine Öğrenmesi kavramlarına bakalım.

Derin Öğrenme aslında, makine öğrenmesinin altında yer alan nöral ağlar kategorisinin bir dalı olarak yer almaktadır.

Derin Öğrenme, nöral ağlardan oluşmaktadır.

Derin öğrenme ve makine öğrenmesi algoritmaların öğrenme şekliyle birbirlerinden ayrılmaktadır. Derin öğrenme, işlemin özelli ayıklama işlemini büyük ölçüde otomatikleştirir ve gerekli olan bazı manuel insan müdahelesini ortadan kaldırarak, daha büyük veri kümelerinin kullanılmasını sağlar. Lex Friedman’ın MIT dersinde belirtmesiyle, derin öğrenmeyi ölçeklenebilir makine öğrenmesi olarak düşünebiliriz. Derin olmayan, klasik makine öğrenmesi ise, öğrenmek için insan müdahalelerine daha bağımlıdır.

Yapay Zeka Uygulamaları

Günümüzde, teknolojinin de gelişmesiyle yapay zeka kullanım oranı artmıştır. Sayısız yapay zeka uygulaması bulunmaktadır.

Konuşma Tanıma : Bu uygulama, bilgisayar konuşma tanıma, insan konuşmasını metine dönüştüren konuşma olarak bilinir.

İnsan konuşmasını yazılı bir biçimde işlemek için, doğal dil işlemeden (NLP) faydalanan bir yetenektir.

Müşteri Hizmetleri : Çevrimiçi konuşma robotları en bilinen örneklerindendir. Sık sorulan soruları yanıtlamak, kullanıcılar için kişisel tavsiye vermek, kullanıcılar için çapraz satış ürünleri gibi daha birçok görevi üstlenebilirler.

Bilgisayar Görüsü : Bilgisayar ve sistemlerin dijital görüntülerden, videolardan anlamlı bilgileri elde etmesini ve ona göre eylemler gerçekleştirmesini sağlarlar. Sürücüsüz araçlar, radyoloji görüntülemeleri örnek olarak verilebilir.

Öneri Motorları : Yapay zeka algoritmaları, geçmiş tüketim verilerini kullanarak daha etkili çapraz satış stratejileri geliştirmek için, kullanılabilecek veri eğilimlerini keşfetmeye yardımcı olabilir.

Buradaki örneklerin dışında da, sağlık, siber güvenlik, ulaşım, eğitim gibi her alanda Endüstri 4.0 dönemiyle birlikte Yapay Zeka uygulamalarının yerini aldığı ve daha fazla da gelişeceği görülmektedir.

53 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör